Ультрафіолетове випромінювання (ультрафіолетові промені, UV-випромінювання) це електромагнітне випромінювання, що займає спектральний діапазон між видимим і рентгенівським випромінюванням. Довжина хвиль UV-випромінювання лежить в інтервалі від 180 до 400 нм. У віки стаття велика і цікава з історією відкриття ультрафіолету.
Принципи роботи ультрафіолету. Що краще для знезараження приміщень від вірусів та бактерій?
Використання і застосування ультрафіолету різноманітне, і воно не обмежується тільки медициною. Наша ж увага та інтерес перебувати тільки в діапазоні дезінфікуючої та знезаражуючої властивості ультрафіолетових променів. Залежно від спектру та довжини хвиль (променів) відрізняється і ступінь руйнівної дії ультрафіолету на мікроорганізми. Більшою мірою, бактерицидною дією має ультрафіолет з довгою хвилі в діапазоні від 200 до 265нм. Пік бактерицидної продуктивності посідає хвилі довжиною 254 нм.
UV-С хвилі включають найбільшу частину всього UV-спектру і при 254 нм мають сильну бактерицидну дію, оскільки вони змінюють молекулярну структуру ДНК, що і створює потужний дезінфікуючий ефект і призводить до знищення хвороботворних мікроорганізмів і вірусів. Молекулярна модифікація – це ушкодження структури ДНК настільки, що процес реплікація і розщеплення клітин, більше неможливо. Таким чином, пошкоджена клітина мікроорганізму або вірусу в кінцевому рахунку вмирає. Слід зазначити, що є деякі види бактерій, грибів, вірусів, які не руйнуються під впливом UV-C.
У принципі: що простіше структура мікроорганізму, то легше його інактивувати ультрафіолетовим випромінюванням. Тому знищити віруси, бактерії та суперечки бактерій легше, ніж складні мікроорганізми, такі як дріжджі та клітини рослинних грибів (еукаріотичні клітини).
Де можна та/або необхідно застосовувати UV для дезінфекції та знезараження. Чи знищує UV-випромінювання бактерії та віруси, що знаходяться у повітрі та на поверхнях?
Область застосування UV від виробництва до квартири, так само UV застосовується в системах опалення, кондиціювання, охолодження та вентиляції. За допомогою ультрафіолету дезінфікують воду, повітря та поверхні, без побічних шкідливих ефектів для людини та навколишнього середовища. Насамперед застосування UV це один із методів санітарної обробки приміщень. Такий метод набуває особливого значення саме в період сезонних інфекційних захворювань та епідемій. Для цього використовують лампи UV-C, які дезінфікують за допомогою ультрафіолету та з успіхом борються з мікробами, інфекціями, що розповсюджуються повітряно-краплинним шляхом, мікроорганізмами, які можуть перебувати на поверхні предметів та матеріалів.
Як визначити час використання ультрафіолетової лампи?
Наведемо приклад, як визначити необхідну мінімальну тривалість роботи Т min. Для цього потрібно зробити наступний розрахунок:
Q-продуктивність лампи;
V-обсяг приміщення, в якому використовуватиметься лампа;
Т виходу – час виходу робочий режим (вказується виробником лампи в паспорті).
Підставляємо дані у формулу:
Т min = V (м3) / Q (м3/год) * 60 (хвилин) + Т виходу (хвилин).
Наприклад, для кімнати об’ємом 60 м3 і ламп продуктивністю 100 м3/годину та часом виходу на робочий режим 10 хвилин мінімальний інтервал роботи становитиме:
Т min = 60 куб. м/100 куб. м/годину * 60 хвилин + 10 = 46 хвилин.
Як часто можна користуватись ультрафіолетовою лампою?
Як правило, в інструкції до товару зазначено, рекомендований час використання лампи. У побуті найчастіше можна зустріти рекомендацію використовувати:
щодня – у період розпалу епідемії
один-два рази на тиждень з метою профілактики та попередження вірусних захворювань.
Звичайно, існує ще безліч типів ультрафіолетових ламп:
- кварцова лампа та бактерицидна,
- за видами виконання відкрита та закрита,
- побутова чи промислова.
Ця тема потребує ширшого освітлення і для іншої статті.
Увага: придбавши ультрафіолетову лапу, обов’язково потрібно ознайомитися з інструкцією її використання.
Чи можна використовувати ультрафіолетову лампу для кліматичного обладнання?
UV-C є бактерицидним засобом, який використовувався протягом останніх 65 років, для дезінфекції та знищення мікробів у лікарнях, лабораторіях, у водоочищенні, у виробництві напоїв, у переробці продуктів харчування, у фармацевтичному секторі та інших сферах життя діяльності людини. Завдяки вдосконаленим технологіям, UV-C тепер можна використовувати для знищення інфекційних захворювань, що циркулюють у повітрі. Для цього їх інтегрують у вентиляційне та кліматичне обладнання виробники фанкойлів та вентиляційних установок.
Innova пропонує інтеграцію UV-C лампи у фанкойл серії AirLeaf та вентиляційну установку Rinnova. Таке рішення приносить такі переваги:
- UV-С бактерицидне опромінення (ультрафіолет-С) є ефективним методом інактивації цвілі, бактерій і вірусів, що запобігає поширенню інфекційних захворювань, що викликаються бактеріями та вірусами.
- UV-C не виробляє озон, тобто не має побічних шкідливих ефектів для людини та навколишнього середовища.
- UV-C лампа також дезінфікує піддон для зливу конденсату, що не дає розмножуватися бактеріям всередині обладнання.
- UV-C лампа має термін служби, заміна її відбувається швидко, легко та безпечно.
Якщо приймати рішення про купівлю будь-якого обладнання, зваживши все за і проти, то ви не будете прагнути низької ціни. Обладнання має бути насамперед безпечним для здоров’я та життя, бути енергоефективним та покращувати якість життя.
Здоров’я дорожче за оманливу економію. Таке обладнання як фанкойл іннова Airleaf та вентиляційна установка Rinnova ідеально підійдуть для інсталяції в приміщеннях, де є вимога щодо дотримання санітарних норм, наприклад, стоматологічні кабінети/клініки, лабораторії.